EPOS-4100,00

 

 

Firma Epos powstała w  1925 roku. W Valle de Joux – legendarnej kolebce szwajcarskiego zegarmistrzostwa, James Aubert założył własne przedsiębiorstwo Fabrication de Mecanismes Chronographes. Jego pracownia słynęła z doskonałej jakości mechanizmów dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach. Aubert był postrzegany jako  ktoś więcej niż tylko wybitny zegarmistrz. Był wizjonerem, innowatorem, a przede wszystkim, wielkim artystą. Świat zegarków zawdzięcza mu wiele ciekawych rozwiązań, m.in.: repetier – mechanizm wyposażony w funkcję sygnalizacji dźwiękowej czasu.

 

 

Klasyczne zegarmistrzostwo to sztuka skupiania uwagi na jednym, starannie obranym celu i realizowanie go bez dróg na skróty. Taką filozofię pracy przez lata wpajał swoim współpracownikom James Aubert. Gdy pozostawił jej stery w rękach siostrzeńca Jeana Auberta oraz zięcia Jeana Fillona, wiedział, że nie musi się obawiać o przyszłość największego dzieła swojego życia. Firma zarządzana przez nich podążała nadal ścieżką mistrzowskiej precyzji  i innowacji. Wspólnie z zegarmistrzami zatrudnionymi w firmie zaprojektowali wiele własnych, ciekawych rozwiązań, m.in.: wskaźnik fazy księżyca, wskaźnik rezerwy chodu, „skaczącą godzinę”, duży wskaźnik datownika, połączenie regulatora z fazami księżyca. Wiele z tych  rozwiązań  spotykamy dziś w  modelach zegarków marki EPOS.

 

Wielkie dzieła są domeną ludzi odważnie patrzących w przyszłość. Kiedy mechanizmy kwarcowe zaczęły wypierać tradycyjne zegarki mechaniczne, tylko człowiek z duszą wizjonera mógł nadal wierzyć w lepsze czasy klasycznego zegarmistrzostwa. Taką osobą był Peter Hofer, który dostrzegł wielki potencjał ponad półwiecznej spuścizny Jamesa Auberta. W 1983 roku zdecydował, aby wraz ze swoją żoną Erną  poprowadzić firmę pod nową nazwą Montres EPOS SA. Firma nadal mieściła się górach Jura i Vallee de Joux, a nowe innowacyjne kolekcje były tworzone w ścisłej współpracy z głównym inżynierem firmy Jeanem Fillonem.

 

Obecnie EPOS w czasach, w których nawet najbardziej prestiżowe marki tworzą swoje zegarki na taśmach produkcyjnych, jako jeden z niewielu producentów na rynku wciąż oferuje zegarki tworzone i ozdabiane ręcznie przez profesjonalnych i wybitnych zegarmistrzów.

Comments are closed.